فرش ماشینی

آشنایی با انواع طرح فرش ماشینی

در گذشته فرش ها را به صورت ذهنی و بدون هیچ طرح و نقش اولیه می بافتند، اما با گذشت سال ها نقشه کشی فرش رونق فراوان گرفت و به یک حرفه تبدیل شد .این طرح ها با توجه به سبک زندگی افراد و دین و فرهنگ طراحی می شدند .به طور کلی فرش ها از اجزای مختلفی دارد که مهم ترین آن طرح فرش می باشد .برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه طرح فرش ماشینی و دستباف با ما همراه باشید.

طرح فرش ماشینی

طرح فرش ماشینی بسیار متنوع بوده و برخی از این طرح ها تراکم بیشتر و برخی دیگر دارای تراکم و شلوغی کمتری می باشد . برخی از طرح های فرش ماشینی کلاسیک و برخی دیگر مدرن می باشد . با توجه به سلیقه و نوع دکوراسیون خانه می توانید طرح فرش ماشینی را انتخاب کنید .

با مشاوره و راهنمایی افراد متخصص در این زمینه می توانید مناسب ترین طرح فرش ماشینی را انتخاب کنید . به طور کلی برای بزرگ جلوه دادن فضا از طرح های فرش ماشینی خلوت تر که بدون ترنج و مرکز است استفاده می شود و اما در مقابل از طرح های شلوغ تر برای فضاهای بزرگ تر استفاده می شود زیرا این سبک از فرش ها فضا را کوچکتر نشان می دهد .

فرش های مدرن آن دسته از فرش های ماشینی بوده که طرح و سبک بافت آن ها شبیه فرش های دستباف بوده اما به شکل نو و جدید که دارای خلاقیت است بافته می شود .از فرش های مدرن که دارای پرزهای بلندتر بوده در مکان های پر رفت و آمد استفاده نمی شود زیرا در اثر پاخوردگی سریع کوبیده شده و زیبایی اولیه خود را از دست می دهند .

میزان جذب آلودگی در این نوع از طرح فرش ماشینی بیشتر است . از فرش های پرز بلند برای اتاق خواب که میزان رفت و آمد در آن کمتر است بیشتر استفاده می شود .به طور کلی فرش های ماشینی در برندهای مختلف تولید می شوند .

برند فرش در واقع اعتبار شرکت تولید کننده فرش بوده و به واسطه تولید فرش های باکیفیت محبوبیت و معروفیت خود را به دست می آورند . برای خرید انواع طرح فرش ماشینی می توانید با مراجعه به وبسایت یلدای کویر از طرح و نقش متنوع فرش ماشینی بهره مند شوید .

با مشاوره رایگان در زمینه خرید انواع فرش دستباف و ماشینی و هم چنین نابلو فرش های زیبای ماشینی و ابریشمی می توانید با در نظر گرفتن میزان بودجه مناسب ترین خرید و انتخاب را داشته باشید.

شناخت انواع طرح فرش های ماشینی

به طور کلی در ایران طرح فرش به 19 گروه اصلی تقسیم می شود که در این جا به توضیح برخی از طرح های زیبا و اصیل ایرانی می پردازیم .

طرح ابنیه و آثار باستانی و اسلامی

این گروه از طرح فرش های ماشینی و دستباف شامل اشکال و نقش های اسلامی و باستانی می باشد که با توجه به سلیقه طراحان تغییراتی در آن ها ایجاد شده است .از معروف ترین این طرح ها می توان به تخت جمشید در شیراز ، مسجد اصفهان ، مسجد شیخ فضل الله و طاق بستان و غیره اشاره کرد .

طرح های شاه عباسی

اسم های تمام طرح های شاه عباسی به دلیل به کار رفتن انواه طرح گل شاه عباسی در فرش های دستباف و ماشینی می باشد . گل های شاه عباسی همراه با طرح های اسلیمی و تلفیقی در فرش های دستباف و ماشینی بافته می شوند .از انواع طرح های این گروه می توان به شاه عباسی افشان ، هفت رنگ و لچک ترنج و .. اشاره کرد .

طرح های اسلیمی و اقتباسی

طرح های اسلیمی بر پایه گردش نقش های اسلیمی به صورت منظم می باشد که از معروف ترین آن ها می توانیم به دهان اژدها اشاره کنیم . از معروف ترین طرح های اسلیمی که در انواع فرش های دستباف و ماشینی مشاهده می شود می توان به اسلیمی بندی ، افشان و .. اشاره کرد که البته دارای طرح های متنوع و تکرار در آن می باشد .

ایرانیان با خلاقیت و هوش وذکاوت خود معمولا از طرح های فرش های مرز ایران با سایر کشورهای همسایه الهام گرفته و طرح های زیبایی را به وجود می آورند که به دلیل شباهت فراوان به طرح فرش کشورهای همسایه به نام فرش هایی با طرح اقتباسی نامیده می شوند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *